Nasze najbliższe okolice

Chciałabym przybliżyć Wam nasze najbliższe okolice, ich niepowtarzalną sielsko-wiejską atmosferę, pozostawiając „rarytasiki” do czasu, aż przyjedziecie.

…obudzą Was promienie słońca wraz ze śpiewem ptaków, buszujących we wszechobecnych drzewach oliwnych. Chcąc zjeść rano świeży chleb będziecie mogli przespacerować się do tradycyjnej piekarni w Gavalochori. Oprócz niej znajdują się tam dwa sklepy spożywcze. W jednym z nich można również kupić lokalne produkty takie jak świeże jajka, miód czy tsikudia- wódkę robioną przez właściciela. Pani właścicielka wraz z współtowarzyszkami, siedzą przed sklepem i szydełkują serwetki, które potem wystawiają na sprzedaż.

Rano miasteczko budzi się do życia, kobiety piorą, sprzątają podwórka, przygotowują jedzenie, farmerzy doglądają swoje stada oraz plantacje i popijają kawę przed kafenijo.

Około godziny 13.00 ruch powoli zamiera, aby rozpocząć się na nowo w okolicach godziny 18.00. Wówczas mężczyźni grają w karty i w tavla przy szklaneczce lokalnej tsikudia (rodzaj bimbru) , a panie spotykają się we własnym gronie przed domami. Rodziny będące na wakacjach idą do jednej z dwóch tavern w wiosce. Obie serwują pyszne, domowe jedzenie. Kiedy idziemy grupą do kafenijo, właściciel ustawia dla nas stoły na ulicy przy pozostałościach antycznych dzbanów i donosi przekąski robione przez żonę.

Wieczór upływa nam zawsze w wesołym klimacie greckim.

W takiej samej odległości od naszej bazy co Gavalochori , znajduje się jeszcze jedna klimatyczna wioska- Douliana z charakterystycznymi białymi domami, w jej centrum znajduje się taverna z widokiem na Góry Białe. Można do niej dotrzeć spacerem , a następnie lasem do Gavalochori, gdzie można zrobić sobie przerwę na przekąskę, przed drogą powrotną do domu.

Dolina w której mieszkamy daje wiele możliwości spacerów. W około 45 minut można dojść przez las do morza, można zwiedzić dwa kościoły ukryte w jaskiniach, albo po prostu spacerować bez celu, rozkoszując się ciszą, przyrodą, kolorami i zapachami kwiatów i ziół.

Mogłabym pisać bardzo długo, ale najlepiej samemu tu być i doświadczyć.