5 powodów, żeby przyjechać na Kretę na wspinaczkę

5 powodów dla których warto przyjechać na Kretę na wspinaczkę:

1. Sprzyjający klimat

Kreta jako najdalej wysunięta na południe wyspa europejska, raczy przyjemnym śródziemnomorskim klimatem przez cały rok. Idealny czas na wspinanie to wiosna i jesień . Środek lata  dla wielu z Was będzie z pewnością za gorący na wspin, jednak lubiący  „ciepełko” i wczesne pobudki, docenią możliwość połączenia porannego wspinania z późniejszym plażowaniem. Zima jest łagodna, z wieloma słonecznymi dniami, z temperaturami 15-18 stopni C. Jednocześnie najwyższe szczyty są ośnieżone, co pozwala na uprawianie w tym czasie również aktywności zimowych jak np.skitouring

2.  Mnogość i różnorodność rejonów wspinaczkowych


3000 obitych dróg wspinaczkowych jedno i wielowyciągowych, niezliczona ilość tradów, ściany górskie do 600m wysokości oraz ogromny potencjał eksploracyjny. Rejony znajdują się w różnych częściach wyspy, zarówno w głębi lądu, wysoko w górach, w kanionach jak i  nad brzegiem morza, przez co oferują wspinanie w różnorodnych okolicznościach przyrody.   

3.  Kameralność

Na Krecie póki co nie spotkasz zbyt wielu zagranicznych wspinaczy i nie będziesz musiał czekać w kolejce do upatrzonej drogi. Wiąże się to głównie z brakiem aktualnych przewodników i skąpymi informacjami w internecie na temat potencjału wspinaczkowego wyspy. Dysponujemy topo większości rejonów, które na bieżąco aktualizujemy. 

4. Kuchnia Kreteńska

Po intensywnym wspinaniu warto dobrze zjeść. Kuchnia kreteńska oparta głównie na bazie oliwy z oliwek, świeżych warzyw, ryb i lokalnych serów jest uważana za jedną z najzdrowszych. Zapraszamy do naszej bazy na pyszne, tradycyjne, greckie obiady gotowane przez Sotirisa. A jak świętować sukcesy lub opłakiwać wspinaczkowe porażki, to tylko ulubionym napojem greckich bogów-kreteńskim winem.

5. Gościnność mieszkańców

Czyż nie jest miło, gdy wracając ze wspinu, przypadkowo napotkana starsza pani, w tradycyjnym czarnym stroju, wyglądająca na lat 99,  poczęstuje nas ciasteczkami, a jej mąż wyciągnie buteleczkę mocnego trunku…? Z takimi sytuacjami możecie spotkać się tutaj nie raz.