Cykady- odgłos gorącego lata

Jeżeli masz to szczęście i spędzasz wakacje na Krecie, to nieustannie będzie Ci towarzyszył charakterystyczny odgłos gorącego śródziemnomorskiego lata -„tz tz tz tz”- dochodzący z okolicznych drzew. Dla niektórych może być on trudny do zniesienia, ale dla ludzi kochających naturę, odgłos ten będzie muzyką dla uszu, kojarzącą się ze słonecznymi, greckimi wakacjami.

Cykady na Krecie nazywane są- tzitzikas.

Cykady posiadają na bokach odwłoku membrany, które wprowadzają w wibracje za pomocą mięśni, a dźwięki wzmacniane są przez specjalne poduszki powietrzne. Dzięki takiej konstrukcji, cykanie słyszalne jest nawet z odległości kilometra. Cykanie jest bardziej intensywne w gorętszych godzinach w ciągu dnia.

Owady te nie są niebezpieczne dla ludzi – nie gryzą, ani nie żądlą. Nie wyrządzają też szkód w otoczeniu, bo żywią się głównie płynami, nie mogą zniszczyć upraw jak szarańcza.

Jest około 1300 gatunków cykad na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktyki.

Ciekawostką są cykady z Północnej Ameryki, które mają trzynasto lub siedemnastoletnie cykle rozwoju.

Historia zaczyna się w połowie czerwca, kiedy samice składają na cienkich listkach lub gałązkach 400-600 jaj. Poczwarki spadają na ziemię i docierają do korzeni drzewa, z którego spadły i wkłuwają w nie rurkowaty narząd, który pozwoli im czerpać z nich soki. W tym momencie zegar biologiczny zostaje wyłączony na 17 lat.
Po ich upływie, w maju, kiedy temperatura ziemi osiągnie 18 stopni C, cykady rozpoczynają marsz na powierzchnię i rozwijają się w ciągu około dwóch godzin. Dzieje się to wszystko wieczorem lub nocą, kiedy owady są trudniej widoczne dla swoich naturalnych wrogów: ptaków, gadów, dzikich, ale także domowych zwierząt. Bogate w białko, delikatne mięso cykad jest cennym urozmaiceniem menu psów i kotów, ich właścicieli – czasami też.

Starożytni Grecy żywili się cykadami, teraz ciągle są przysmakiem w Malezji, Tajlandii, Birmie, Chinach i Ameryce Południowej.

Według mitologi greckiej bogini Lo zakochała się w pięknym śmiertelniku Tythonousie. Przebłagała Zeusa, aby dał mu nieśmiertelność, ale zapomniała wspomnieć o wiecznej młodości. Lata mijały, bogini Lo była ciągle piękna i młoda, ale Tythonous zestarzał się i zbrzydł. Był tak brzydki, że zarówno bogini jak i inni ludzie mogli tylko słuchać jego głosu. Zeus ulitował się nad nieszczęśnikiem i zamienił go w cykadę.